Jak zadbać o higienę psa: Praktyczne porady i triki

Rasy psów

Jak zadbać o higienę psa: Praktyczne porady i triki

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a dbanie o ich higienę to niezbędny element właściwej opieki nad tymi zwierzakami. Posiadając psa, koniecznie musimy zadbać o jego codzienną higienę, tak aby nasz przyjaciel czuł się jak najlepiej. Zanim jednak zaczniemy pielęgnować swojego psa, warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na utrzymanie jego higieny.

Poniżej przedstawiamy praktyczne porady i triki na temat utrzymania higieny psa.

Dostosuj dietę swojego psa

Każdy pies potrzebuje odpowiedniej diety, która zapewni mu właściwe odżywienie. Dostosowanie diety to podstawa dbania o ogólną kondycję psa i jego układ trawienny. Jak zadbać o higienę psa? Zwróć uwagę na dietę swojego pupila!

Podczas podawania jedzenia, uważaj na jakość karmy dla psa. Niezależnie czy kupujesz suchą czy mokrą karmę, warto zwracać uwagę na skład. Karmy powinny być bogate w białko, węglowodany, minerały i witaminy. Pamiętaj, że każdy pies jest inny i jego dieta powinna zostać dobrana indywidualnie.

Jeśli chodzi o podawanie przekąsek, wybieraj je z głową. Lepszym wyborem będą zawsze warzywa i owoce jak marchewka, jabłko czy banany. Unikaj produktów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psa jak czekolada, orzechy czy cebula.

Czytaj dalej  Najlepsze gry i zabawy interaktywne dla kota: Stymuluj jego zmysły

Codzienna pielęgnacja

Jeśli chodzi o higienę psa, jednym z najważniejszych elementów jest codzienna pielęgnacja. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad jak zadbać o higienę psa na co dzień:

Kąpiel

Kąpiel to podstawa higieny psa. Przy regularnych kąpielach nasz przyjaciel pozostaje czysty i wolny od zapachów. Jak często kąpać psa? Wszystko zależy od rasy i typu sierści. Przykładowo, psy o długiej sierści muszą być kąpane częściej niż psy z krótką sierścią. Nie warto kąpać psa zbyt często, ponieważ może to wpłynąć na stan skóry. Zazwyczaj kąpiel raz na miesiąc powinna być wystarczająca.

Podczas kąpieli, wybierz specjalny szampon dla psów oraz ciepłą, ale nie gorącą wodę. Przed kąpielą dokładnie wyczesz sierść swojego psa, aby pozbyć się martwych włosów, a także zanieczyszczeń. Podczas mycia, uważaj na uszy, oczy i nos psa, unikaj zalewania ich wodą i koniecznie korzystaj z chusty lub ręcznika, aby nie zahaczyć o uszy. Po kąpieli, dokładnie osusz sierść psa i koniecznie skorzystaj z suszarki do psów, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Ząbki

Zadbana szczęka to zdrowy pies. Regularna pielęgnacja zębów u psa pozwoli uniknąć kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł oraz przykrego zapachu z pyska. Jak zadbać o higienę psa w zakresie zębów?

Przede wszystkim, kup szczoteczkę i pastę do zębów dla psa. Odpowiednie produkty pomogą skuteczniej usunąć bakterie oraz jednocześnie odświeżą oddech zwierzaka. Kolejnym krokiem jest regularne szczotkowanie zębów swojego psa. Zalecane jest szczotkowanie co najmniej dwa razy w tygodniu. Podczas szczotkowania, uważaj na reakcje swojego pupila, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Pamiętaj również o podawaniu psu przysmaków, które pomogą zacieśnić zęby i jednocześnie zadbać o higienę jamy ustnej.

Klapy uszne

Częstym problemem u psów są zapalenia ucha, które często wynikają z braku odpowiedniej pielęgnacji.

Jeśli twoja rasa psa posiada klapy uszne, koniecznie pamiętaj o regularnym ich czyszczeniu, aby uniknąć zapaleń. Do czyszczenia użyj specjalnego płynu dostępnego w sklepach zoologicznych. Przed przystąpieniem do czyszczenia, sprawdź czy w uchu nie ma żadnych nieprawidłowości jak ran czy podrażnień. Po użyciu płynu, dokładnie osusz uszy psa, aby uniknąć pojawienia się wilgotności.

Czytaj dalej  Znaczenie zabawy dla psa: Dlaczego jest ona ważna dla ich zdrowia i szczęścia

Higiena podczas spacerów

Spacer to dla psa czas zabawy i relaksu, jednakże może on także stanowić zagrożenie dla higieny zwierzaka. Poniżej kilka rad jak zadbać o higienę psa podczas spacerów:

Pies w czystej okolicy

Czystość i higiena psa zaczyna się od czystej okolicy. Zawsze pamiętaj, aby wyprowadzać swojego psiaka na czyste trawniki i pola, a unikać nieczystych terenów. Na takich terenach psy mogą podpierać i zanieczyszczać swoje łapy, co z kolei sprzyja przenoszeniu chorób oraz innych infekcji.

Pies bez smyczy to seria zagrożeń dla samego psa oraz innych ludzi. Zawsze pamiętaj o zabezpieczeniu swojego psa na smyczy, zwłaszcza w miejscach publicznych. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo swojemu zwierzakowi oraz innym ludziom.

Profesjonalne czyszczenie łap

Łapy to bardzo ważny element higieny psa. Jeśli nasz pies zbiera zabrudzenia i bakterie na łapach, łatwo może je przenosić na inne powierzchnie np. pościel czy podłogę. Jak zadbać o higienę psa w zakresie łap?

Dobrej jakości płyn do czyszczenia łap może okazać się bardzo przydatny. Taki płyn możesz nabyć w większości sklepów zoologicznych. Wystarczy, że przed powrotem do domu, zamoczysz łapy swojego psa w specjalnym płynie i wytrzeszczesz je w chusteczkach nawilżonych wodą.

Dodatkowe porady na temat higieny psa

Poniżej przedstawiamy kilka dodatkowych porad, które pomogą zadbać o higienę psa:

Wybierz najlepszą dla swojego psa karmę

Wybierając karmę dla swojego psa, zwróć uwagę na skład oraz zawartość witamin i minerałów. Pamiętaj, że każda rasa psa ma swoje specjalne wymagania żywieniowe i dieta powinna zostać dobrana indywidualnie dla każdej z nich.

Zabierz swojego psa na regularne wizyty weterynaryjne

Zapewnij swojemu psu regularne wizyty u weterynarza oraz szczepienia. Zapobiegnie to rozwijaniu się chorób oraz zapewni Twojemu zwierzakowi zdrowie.

Zadbaj o sierść swojego psa

Nie zapominaj o czesaniu sierści swojego psa oraz regularnym jej myciu. Unikniesz w ten sposób kłopotów związanymi z zagnieżdżaniem się włosów w skórze, a także zapobiegniesz powstawaniu kłaków.

Czytaj dalej  Jak pielęgnować psa o długiej sierści: Utrzymanie czystości i zdrowia futra

Podsumowanie

Higiena psa to bardzo ważny element opieki nad zwierzakiem. Właściwe dbanie o psa pozwala uniknąć chorób, zapewnia właściwe warunki płciowe oraz poprawia samopoczucie zwierzaka. Pamiętaj, aby odpowiednio dopasować dietę, regularnie kąpać i czyścić łapy, zęby oraz uszy. Pozwoli to na utrzymanie higieny psa na odpowiednim poziomie.

FAQs

Jak często powinno się kąpać psa?

Kąpiel psa powinna odbywać się średnio raz na miesiąc. Należy jednak pamiętać, że to indywidualna kwestia i częstotliwość kąpieli zależy od rasy, typu sierści oraz trybu życia psa.

Jakie produkty powinniśmy unikać podczas karmienia psa?

Te produkty, które zwykle są spożywane przez ludzi, nie są zawsze dobre dla psów. Należy unikać jedzenia takiego jak czekolada, ciasto drożdżowe, orzechy, cebulę czy alkohol.

Czy psu można myć zwykłym szamponem dla człowieka?

Nie zaleca się stosowania zwykłych szamponów dla ludzi do kąpieli psa. Szampony te nie są przystosowane do pH skóry psa, co może prowadzić do podrażnień lub alergii. Lepiej zdecydować się na szampony dla psów, dostępne w sklepach zoologicznych.

Jakie produkty mogą pomóc w usuwaniu kamienia nazębnego?

Jako właściciel psa, możesz wykorzystać dobrej jakości przysmaki lub żwacze, aby pomóc usunąć kamień nazębny u Twojego pupila. Ważne jest, aby produkt był odpowiednio dobrany do wielkości psa oraz jego potrzeb odżywczych.

Jakie łapówki są wskazane dla psa?

Wybierając łapówki dla psa, warto postawić na produkty naturalne, jak mięso, ryby czy warzywa. Ważne, aby nie zawierały sztucznych dodatków. Można również spróbować podawać psu przysmaki ziołowe, które pomagają w trawieniu oraz doskonale oczyszczają jamę ustną.