Jak zadbać o zdrowie układu trawiennego psa: Dieta i nawyki żywieniowe
Psy to nasi bliscy przyjaciele, dlatego ważne, abyśmy dbali o ich zdrowie, w tym przede wszystkim o układ trawienny. W dzisiejszym artykule opowiem o diecie i nawykach żywieniowych, które pomogą zadbać o zdrowie układu trawiennego psa.
Układ trawienny psa składa się z kilku organów: jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego oraz odbytu. Każdy z tych organów pełni ważną funkcję w procesie trawienia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zadawali sobie pytanie, czym karmimy naszego czworonoga.
Aby utrzymać zdrowie układu trawiennego psa, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie psa?
Podstawą diety psa powinny być wysokiej jakości produkty. Najlepiej, jeśli składają się one w co najmniej 70% z białka zwierzęcego (mięso, wątroba, ryby). Warto również, aby dieta psa zawierała warzywa i owoce. Jakie z nich? Dobrym wyborem są zielony groszek, marchewka, szpinak, dynia, arbuz, jagody i wiele innych.
W przypadku suchego karmienia psa, należy wybrać karmę o wysokiej jakości. Najlepiej, jeśli jej skład nie zawiera zboża, a mięso jest podane jako pierwszy składnik w składzie. Mięso powinno stanowić co najmniej 70% masy karmy.
Jeśli decydujemy się na karmienie psa surową dietą (BARF), warto skonsultować się z weterynarzem. Barfy muszą być dostarczone w odpowiednich proporcjach, aby zapewnić psu odpowiednią ilość składników odżywczych oraz tłuszczów.
Jakie rzeczy należy wykluczyć z diety psa?
Niektóre produkty są szkodliwe dla psów i nie powinny znaleźć się w ich diecie. Należą do nich:
- Czekolada
- Cebula
- Czosnek
- Awokado
- Orzechy makadamia
Bardzo ważne jest również, aby w żadnym przypadku nie karmić psa pokarmami przeznaczonymi dla ludzi, jak np. sosy do spaghetti, fast foody czy napoje gazowane.
Ile razy dziennie powinno się karmić psa?
Ilość posiłków uzależniona jest od wieku psa. Poniżej przedstawiam przykładowe ilości posiłków w zależności od wieku:
- Szczeniaki do trzech miesięcy – 4-5 posiłków dziennie
- Szczeniaki od trzech do sześciu miesięcy – 3 posiłki dziennie
- Psy dorosłe – 2 posiłki dziennie
- Starsze psy – 1-2 posiłki dziennie
Przestrzeganie tej zasady pomoże uniknąć problemów z układem trawiennym psa.
Jakie nawyki żywieniowe pomogą zadbać o zdrowie układu trawiennego psa?
Regularne podawanie wody
Woda jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania organizmu psa. Na co dzień powinniśmy dbać o to, aby nasz pies miał stały dostęp do czystej pitnej wody. W szczególności ważne jest, aby zapewnić psu wodę po spożyciu suchego pokarmu.
Regularne podawanie przekąsek
Przekąski stanowią uzupełnienie diety psa. Stanowią one alternatywę dla suchych karm, w przypadku gdy psy są mocno zaniepokojone światem zewnętrznym, trudno je skupić, lub gdy potrzebują dodatkowej motywacji do wytężonej pracy.
Jeśli chodzi o przekąski, warto postawić na ciastka dla psów, kawałki mięsa bądź warzyw.
Unikanie zmian w diecie
Psy bardzo źle reagują na zmiany w diecie. Dlatego, aby uniknąć problemów ze strony układu trawiennego, warto trzymać się jednej diety i nie wprowadzać zmian bez konsultacji z lekarzem weterynarii. W przypadku zmian warto robić to stopniowo – każdego dnia dodawać do diety nowy składnik w małych ilościach.
Zachowanie higieny
Podczas karmienia psa warto pamiętać o zachowaniu higieny. Miski, z których pies pije i je powinny być czyszczone każdego dnia. Ważne jest również, aby psu zawsze dostarczać świeży pokarm.
Co robić, jeśli nasz pies ma problemy z układem trawiennym?
Jak każdy organizm, tak również układ trawienny psa może być podatny na problemy. Jeśli zauważamy u swojego psa objawy nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, takie jak wymioty, biegunki, wzdęcia, brak apetytu – warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Lekarz dobrze przeprowadzi badanie i może zlecić dodatkowe badania, jak np. badania krwi czy kału.
Czy można rozwiązać problemy z układem trawiennym psa za pomocą diety?
Tak, w przypadku łagodnych dolegliwości związanych z układem trawiennym możemy zmienić dietę psa, by pomóc mu w procesie regeneracji. W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże wybrać odpowiednią dietę.
Podsumowanie
Dopasowanie odpowiedniej diety oraz codzienne nawyki żywieniowe są kluczowe dla utrzymania zdrowia układu trawiennego psa. W przypadku problemów, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii i dostosować dietę do potrzeb zwierzaka.
Częste pytania:
1. Jakie produkty nie powinny znaleźć się w diecie psa?
Do produktów szkodliwych dla psów należą między innymi czekolada, cebula, czosnek, awokado czy orzechy makadamia.
2. Co zrobić, gdy u psa występują problemy z układem trawiennym?
W przypadku problemów z układem trawiennym psa warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz przeprowadzi badanie i może zlecić dodatkowe badania, jak np. badania krwi czy kału.
3. Jak często powinno się karmić psa?
Szczeniaki i psy dorosłe powinny być karmione od 2 do 5 razy dziennie, w zależności od wieku i aktywności fizycznej.
4. Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?
Jeśli nasz pies odmawia jedzenia, najpierw warto pomyśleć o zmianie diety. Możemy także skonsultować się z lekarzem weterynarii, który zaleci na pewno odpowiednie leczenie.
5. Czy dieta psa wpływa na jego zachowanie?
Tak, dieta psy może miała wpływ na jego zachowanie. Warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty dostarczamy psu, aby zadbać o jego dobre samopoczucie.