Owczarek niemiecki

Rasy psów

Owczarek niemiecki – rasowe psy stróżujące

Owczarek niemiecki to jedna z najchętniej wybieranych ras psów stróżujących. Są wyjątkowo inteligentne, odważne i posłuszne, dlatego doskonale sprawdzają się jako psy służbowe, czworonogi ratujące ludzi z lawin oraz jako wierni towarzysze dla całych rodzin. W tym artykule opiszemy, czym charakteryzuje się owczarek niemiecki, jakie ma potrzeby i jak go szkolić. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Owczarek niemiecki pochodzi – jak sama nazwa wskazuje – z Niemiec, gdzie jest bardzo popularny. Rasowy owczarek niemiecki to pies o średniej wielkości, silny i muskularny. Jego sierść jest zwykle krótka i gęsta, w kolorze czarnym, brązowym lub szarym. Istnieją również dłuższe odmiany owczarka niemieckiego o różnych kolorach sierści, ale w Polsce najczęściej spotykamy właśnie psy o krótkiej sierści. Psy te osiągają wagę od 25 do 40 kg, a ich wysokość w kłębie wynosi od 55 do 65 cm.

Jedną z cech charakterystycznych owczarka niemieckiego jest jego inteligencja. To pies bardzo łatwo się uczy, dlatego doskonale sprawdza się jako pies służbowy. Owczarek niemiecki jest również bardzo odważny i lojalny, co sprawia, że jest doskonałym partnerem dla ludzi. Wszelkie próby nawiązania przyjaźni z innymi ludźmi, zwierzętami i dziećmi owczarek niemiecki traktuje otwarcie i z chęcią.

Zastosowania owczarka niemieckiego

Owczarka niemieckiego można wykorzystać w wielu różnych celach. Najczęściej jest to pies stróżujący, który z powodzeniem będzie ochraniał nasze mienie oraz będziemy mogli liczyć na jego wspaniałe zmysły. Ponadto, owczarki niemieckie są bardzo chętnie wybierane jako psi przyjaciele dla całych rodzin, ponieważ są one niezwykle lojalne i przywiązują się do swoich właścicieli.

Czytaj dalej  Zaskakujące zdolności psów tropiących: Jak działają ich wrodzone instynkty?

Warto także zaznaczyć, że są to psy bardzo dobrze zorientowane w terenie, dlatego często wykorzystywane są w akcjach ratowniczych, przede wszystkim po lawinach. Ich wrodzona inteligencja oraz zmysły pozwala na dokładne zlokalizowanie pochodzenia pojawiających się wokół nich zapachów, zatem na pewno warto mieć owczarka niemieckiego w swojej akcji ratowniczej.

Warunki odpowiednie dla owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to pies, który potrzebuje przede wszystkim ruchu oraz kontaktu z człowiekiem. Psy te mają dużo energii, dlatego najlepiej sprawdzą się w domu z ogrodem lub w okolicach, gdzie można z nimi przeprowadzić regularne spacery oraz ćwiczenia. Psy te mają jednak silny instynkt stróżujący, a to, że są bardzo lojalne i nie poddają się łatwo, znaczy że owczarka niemieckiego należy odpowiednio sosjalizować i wychować.

Dodatkowo, owczarki niemieckie mają wrodzoną potrzebę zdobywania nowych umiejętności, dlatego warto pamiętać, aby czasami z nimi trenować, stosując przy tym pozytywną motywację oraz nagradzanie pożądanych zachowań.

Szkolenie owczarka niemieckiego

Jak zostało już powiedziane, owczarek niemiecki to pies bardzo inteligentny i łatwy w szkoleniu. Istotne jest jednak, aby odpowiednio wcześnie i przede wszystkim systematycznie zacząć go trenować, aby mógł rozwijać swoje talenty i zdobywać kolejne umiejętności. Zaleca się, aby szkolenie rozpocząć już od szczenięcia, domagając się od niego podstawowych umiejętności, takich jak siadanie, leżenie oraz chodzenie przy nodze. W jeden sposób szczenię buduje swój stosunek do człowieka, w którym odzwierciedli się jego dalsze szkolenie i całe jego życie.

W treningu owczarka niemieckiego nie należy zakładać zbyt dużo na raz, ale prostymi krokami z dość częstym treningiem otwierać psy na nowe i trudniejsze zadania. Należy także stosować pozytywną motywację, czyli nagradzanie psa za odpowiednie zachowanie.

Karmienie psa

Dobrze odżywiony owczarek niemiecki, to pies zdrowy i pełen energii. Warto pamiętać, że psy te mają wrodzony instynkt stróżujący, dlatego ich dieta powinna być dostosowana do ich potrzeb fizycznych. Istotne jest także to, aby karmić psa jedynie najwyższej jakości karmą.

Owczarki niemieckie powinny być karmione co najmniej dwa razy dziennie i podawane im powinny być tylko produkty spożywcze specjalnie przeznaczone dla psów. Warto wiedzieć, że psy te uwielbiają owoce i warzywa.

Czytaj dalej  Shar Pei

Czego unikać podczas karmienia psa

Jakie warunki są dobre dla owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki, aby dobrze się rozwijać, potrzebuje przede wszystkim ruchu oraz aktywności fizycznej. Dlatego odpowiednią przestrzenią dla niego będzie przede wszystkim dom z ogrodem lub mieszkanie położone w pobliżu parku albo lasu. Owczarki niemieckie dobrze radzą sobie również w domach z dość dużą powierzchnią, ale zawsze należy dopilnować, aby psy te miały zapewniony dostęp do ruchu oraz możliwość wyjścia na zewnątrz.

Dieta dla owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki, jak każdy pies, potrzebuje odpowiednio dobranego pożywienia, aby być zdrowym i pełnym energii. Psy te mają wrodzony instynkt stróżujący, dlatego ich dieta powinna być dostosowana do ich potrzeb fizycznych. Zawsze należy dopilnować, aby karmić psa tylko najwyższej jakości karmą oraz nie podawać mu produktów niejadalnych lub szkodliwych.

Czy owczarek niemiecki jest łatwy w wychowaniu?

Owczarek niemiecki to pies, który ze względu na swoją inteligencję i posłuszeństwo zdecydowanie jest łatwy w wychowaniu. Jednak, aby pies ten był posłuszny i z jednej strony przyjazny dla ludzi, a z drugiej – zachowywał czujność, musi być odpowiednio wychowany od szczenięcia. Dlatego ważne jest, aby w szybkim tempie szkolić psa, korzystając z metod pozytywnego wzmacniania.

Przed wzięciem psa należy również zapoznać się z rasy i upewnić się, czy jest ona odpowiednia dla naszych potrzeb oraz możliwości fizycznych.

Czy owczarek niemiecki się linieje i jak o niego dbać?

Owczarki niemieckie przeważnie linieją się dwa razy w roku, wiosną oraz jesienią. Ze względu na gęstą, krótką sierść, linienie psa może wiązać się z koniecznością częstszego czesania oraz usuwania sierści z podłogi i mebli. Warto również pamiętać, że owczarek niemiecki nie toleruje zbyt wysokich temperatur, dlatego w okresie letnim należy dbać o jego cień i chłód, zapewniając mu odpowiednie schronienie.

Chcąc zadbać o sierść owczarka niemieckiego, warto regularnie go czesać, aby pozbyć się niepotrzebnej sierści oraz pobudzać jej wzrost. Należy także pamiętać, aby zadbać o higienę psa, myjąc go regularnie, a zwłaszcza wtedy, gdy był on w miejscach publicznych, gdzie mógł się pobrudzić i zarazić chorobami. Oczywiście, regularne spotkania z lekarzem weterynarii oraz zapewnienie psu regularnego szczepienia przeciwko chorobom są bardzo ważne dla psiego zdrowia i długowieczności.

Czytaj dalej  Jak pielęgnować zdrowe zęby psa: Higiena jamy ustnej i profilaktyka chorób zębów

Podsumowanie

Owczarek niemiecki to pies, który z powodzeniem sprawdzi się jako pies stróżujący, psi towarzysz oraz ratownik w trudnych sytuacjach. Są to psy inteligentne i lojalne, świetnie radzące sobie w pracy oraz w codziennym życiu z ludźmi i innymi zwierzętami. Jak widać, by zdrowo bawił się w naszym towarzystwie, należy zadbać o jego potrzeby, odżywienie oraz regularne szkolenie.

Odpowiedzi na 5 najczęstszych pytań dotyczących owczarka niemieckiego

Czy owczarek niemiecki to pies dla początkujących właścicieli?

Owczarek niemiecki to pies inteligentny i łatwy w szkoleniu, ale ze względu na swoje duże potrzeby fizyczne, wymaga opieki i uwagi ze strony właściciela. Dlatego raczej poleca się go osobom, które już miały doświadczenie w hodowli i szkoleniu psów.

Czy owczarek niemiecki dobrze dogaduje się z dziećmi?

Tak, owczarki niemieckie dobrze dogadują się z dziećmi i często chronią je. Pies ten lubi bawić się z dziećmi i sprawiać im radość, choć zawsze należy pamiętać, że psy te mają silny instynkt stróżujący i należy ich szkolić, aby były posłuszne i przyjazne wobec otoczenia.

Jak długo żyją owczarki niemieckie?

Typowa długość życia owczarka niemieckiego wynosi od 10 do 12 lat, ale można znaleźć psy, które żyją nawet do 14 lat.

Co można zrobić, aby przeciwdziałać problemom zdrowotnym owczarków niemieckich?

Aby psu zapewnić długie, zdrowe życie, należy regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, unikać nadmiaru jedzenia, a także zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Warto również pomyśleć o właściwej diecie, dostosowanej do wieku i potrzeb psa, nadwaga bowiem jest częstą przyczyną problemów zdrowotnych u owczarków niemieckich.

Czy owczarek niemiecki nadaje się do mieszkań?

Owczarek niemiecki jest psiakiem dość dużym, a do tego bardzo energicznym. By psiak był zadowolony i miał zapewniony dostateczny ruch powinien mieszkać w domu z ogrodem lub w okolicach, gdzie można z nim przeprowadzić regularne spacery oraz ćwiczenia. Choć nie oznacza to, że nie da się go wychować w mieszkaniu, to jednak będzie wtedy wymagał zdecydowanie więcej i dlatego przede wszystkim sprawi radość mieszkańcom domu z własnym ogródkiem.